piątek, 9 marca 2012

Nikon D700 opinia



 Nikon D700 opinia
Nikon D700 to ze wszech miarek struktura fenomenalna. Stanowi wyjątkowe zestawienie wyczynowych osiągów modelu D3 i kompaktowej, lżejszej i bardziej dogodnej obudowy D300. Jest to następna w historii firmy Nikon lustrzanka cyfrowa, która pozostała zaopatrzona w pełnoklatkową matrycę (FX) CMOS. D700 oferuje rozdzielczość 12.1 milionów pikseli. Nie jest to może liczba wywołująca zawrót głowy jednak dzięki umiarowi konstruktorom matrycy udało się zachować bardzo duży rozmiar pojedynczego piksela, który wynosi aż 8.45 mikrometra.
Przetwornik jest wspomagany przez zaawansowany system przetwarzania obrazu EXPEED z 14-bitową konwersją analogowo-cyfrową i 16-bitową obróbką obrazu, dzięki czemu zapewniono idealnie naturalne przekazanie przejść tonalnych. Nikon zaznacza, że matryca jest w pełni własną konstrukcją marki Nikon, gwarantuje również o wyjątkowo małym pułapie szumów przy wyższych czułościach. W D700 imponująco przedstawia się zasięg osiągalnych ekwiwalentów czułości, który wynosi nominalnie od 200 do 6400 ISO, z możliwością zredukowania do 100 ISO (Lo 1) i podwyższenia do 25 600 ISO (Hi 2), ze skokiem co 1/3, 1/2 lub 1 EV. Są to bliźniacze parametry jak w przypadku droższego modelu D3. Warto również zwrócić uwagę na system automatycznego usuwania zanieczyszczeń z powierzchni matrycy (oparty na ultradźwiękach).

Procesor EXPEED ma także zdecydowany wpływ na szybkość D700: opóźnienie wyzwolenia migawki po naciśnięciu spustu wynosi zaledwie 40 ms (tylko nieznacznie gorzej niż w D3). Biorąc pod uwagę fakt, że posiadamy do czynienia lustrzanką FF, jest to całkowicie rewelacyjny wynik. Maksymalna prędkość zdjęć seryjnych wynosi 5 kl/sek. Za pomiar światła i balansu bieli jest odpowiedzialny słynny 1005-pikselowy czujnik RGB (3D-Color Matrix II). Poddano go jednak kilku fundamentalnym modyfikacjom i dzisiaj rozpoznaje on także kształt i stanowisko fotografowanego obiektu (system rozpoznawania scenerii).

Następne podobieństwo do D3 i D300 to zastosowany system AF (Nikon Multi-CAM 3500FX). Gromadzi on 51 czujników, z tego 15 to czujniki krzyżowe, które funkcjonują nawet z obiektywami o jasności f/5.6. Liczbę punktów można obniżyć do 21, 11 lub do 9. Naturalnie nie zabrakło także podgladu na żywo. Funkcja ta jest znacznie bardziej wygodna niż w przypadku lustrzanek Canona, gwarantuje bowiem działanie układu AF. W dodatku użytkownik może wyselekcjonować dwa tryby funkcjonowania autofokusa. Podczas robirnia zdjęć z ręki w zwyczajnym trybie do aktywacji AF niezbędne jest krótkotrwałe opuszczenie lustra. Operuje wtedy podstawowy czujnik AF (Multi-CAM 3500FX). Osoby, które ustawią aparat fotograficzny na statywie, zdołają w trybie podglądu na żywo korzystać z układu AF opartego o detekcję kontrastu (wykorzystanie matrycy CMOS do pomiaru). Ustawianie ostrości w tym trybie odbywa się wolniej, jednak za to fotograf nie jest ograniczony liczbą 51 punktów AF. Ostrość można ustawić na opcjonalne miejsce w kadrze.

Poręczny korpus D700 wykonano w postaci solidnego odlewu magnezowego. Jednakowo jak w przypadku D300, aparat fotograficzny uzyskał pełny system uszczelek, które ochraniają przed niszczycielskim wpływem wilgoci i pyłu. W identycznej technologii wykonano opcjonalny grip MB-D10. Korzystanie z MB-D10 zwiększa szybkość zdjęć seryjnych (do 8 kl./sek.) i ofiaruje nam nieprzeciętną elastyczność w kwestii zasilania lustrzanki. Możemy korzystać z akumulatorów EN-EL3e jednak także na przykład z EN-EL4a i EN-EL4. To imponujące rozwiązanie dla osób, które pragną wykorzystać D700 jako dopełnienie profesjonalnych modeli D2x i D3.

Standardowe zasilanie D700 świadczy nieprzeciętnie efektywny akumulator litowo jonowy EN-EL3e. Według twórców apetyt na prąd innowacyjnego aparatu ma być tak samo niski jak w przypadku D300 i D3. Migawka D700 jest wykonana z kompozytu włókien węglowych i kevlaru; ma zagwarantowaną wytrzymałość 150 000 cykli, czyli o 30% więcej niż w przypadku Nikona D200, Canona 40D czy 5D. Doskonałe wrażenie czyni zastosowany w D700 monitor LCD. Ma on przekątną 3 cale i rozdzielczość 922 000 punktów (konkurencja proponuje nadal tylko 230 000). Gwarantuje on nieprzeciętny luksus przy przeglądaniu zdjęć i obsłudze menu jednak przede wszystkim przy korzystaniu z podglądu na żywo. Nikon uwypukla, że stara się patrzeć w przyszłość - z tej przyczyny obecność w D700 złącza HDMI zapewniającego wyświetlanie zdjęć bezpośrednio na ekranie telewizora HD.

Firma Nikon była skautem w dziedzinie bezprzewodowej transmisji zdjęć. Obecnie wraz z pojawieniem się przekaźnika bezprzewodowego WT-4 ( udostępniony jako wyposażenie opcjonalne) Nikon nastała era sieci złożonych z wielu aparatów. Nie tylko dopuszcza on transmitować zdjęcia na serwery i zdalnie operować aparatem, ale także umożliwia zdalne przeglądanie miniaturek zdjęć zapisanych w aparacie. W środowisku bezprzewodowym można budować sieci złożone z maksymalnie 5 aparatów D700. Na przykład w przypadku imprez sportowych fotoedytorzy zdołają przeglądać jednocześnie wszystkie miniatury w każdym aparacie, wybierając (ściągając) dogodne zdjęcia, podczas gdy fotografowie kontynuują swoją robotę.

Nikon D700 Olsztyn
Nikon D700 Bielsko-Biała





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz